Temat: Mikołajki

Cele ogólne:

  • zapoznanie się z legendą o Świętym Mikołaju,
  • rozwijanie wyobraźni i fantazji,
  • doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi,
  • rozwijanie motoryki małej i dużej.
  1. Na początek zapraszam Was do porannej rozgrzewki:

     2. 6 grudnia to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku… jak myślicie, dlaczego?

Tak! Macie rację, dziś Mikołajki!

Rozsiądźcie się wygodnie i wysłuchajcie legendy o Świętym Mikołaju.

O Świętym Mikołaju Bardzo dawno temu, w krainie Licja, w bogatej rodzinie urodził się chłopiec o imieniu Mikołaj. Już jako dziecko był bardzo dobry. Wszystkim tym, co miał, dzielił się z innymi. Bardzo go cieszyło pomaganie ludziom, a najbardziej dzieciom. Gdy dorósł, nadal dzielił się całym swoim bogactwem. Rozdawał swój majątek biednym, karmił głodnych, sprawiał niespodzianki dzieciom. Z udzielania pomocy nie zrezygnował nawet wtedy, kiedy został biskupem. Każdej nocy wychodził z domu i zostawiał woreczki z pieniędzmi pod drzwiami biednych ludzi. Za wszystkie swoje dobre uczynki Mikołaj otrzymał dar czynienia cudów. Dzięki swojej magicznej mocy m.in.: ocalił rozbitków z fal morskich podczas burzy, sprawił, że pomimo braku deszczu i suszy urosło zboże. Mikołaj był wrażliwy na cierpienie zwierząt. Nie tylko potrafił chronić stado bydła przed atakami wilków, ale także chronił wilki przed śmiercią z powodu głodu i zimna. Opiekował się wszystkimi żywymi stworzeniami, nawet myszami i szczurami. Legenda głosi, że za swoją dobroć Mikołaj został obdarowany domem w Laponii na biegunie północnym. To w nim, aż do dziś, przez cały rok zbiera siły, aby w jednym miesiącu – grudniu – przynieść prezenty dla wszystkich dzieci na świecie. Wcześniej czyta bardzo wiele listów, które piszą do niego głównie dzieci. Zbiera o nich informacje, czy są grzeczne, czy słuchają się swoich rodziców, czy są miłe i uprzejmie dla swoich koleżanek i kolegów. We wszystkich czynnościach Mikołajowi pomagają elfy i inni pomocnicy. Czy Mikołaj mieszkający w Laponii jest tym samym Mikołajem z Licji? Tego tak naprawdę nie wie nikt…

Rozmowa na temat treści legendy oraz planszy (załącznik zdjęcie) przedstawiającej Mikołaja.

Dzieci próbują odpowiedzieć na pytania:

- Gdzie mieszka Święty Mikołaj?

- Co robi Mikołaj przez cały rok, zanim nadejdą Święta Bożego Narodzenia?

- Jak wygląda Mikołaj?

  1. Praca plastyczna „Portret Świętego Mikołaja”

Kochane Przedszkolaki!

Przygotujcie pracę plastyczną (technika dowolna w formacie A4) pt. „Portret Świętego Mikołaja”, z niecierpliwością czekamy na Wasze dzieła (zachęcamy, aby efekty pracy dzieci - zdjęcie umieścić w komentarzu pod postem o nauczaniu zdalnym na Facebook’u grupy).

 

* A jeżeli jeszcze macie ochotę na zabawę, zapraszam do zapoznania się z planszą (załącznik - PDF), spróbujcie odpowiedzieć na pytania zamieszone pod świąteczną ilustracją.

Powodzenia!

pliki do pobrania